Veřejný sál Hraničář vždy hájil a bude hájit principy svobody, základních lidských a občanských práv, demokracie a mírového řešení problémů či sporů. Odsuzujeme ruskou invazi na Ukrajinu, jež je na tyto principy neobhajitelným útokem. Vyjadřujeme podporu všem ukrajinským obyvatelům. Naší plnou podporu mají ale také ruští a běloruští obyvatelé, na které dopadá stín současné situace, s níž by mohli být nespravedlivě spojováni. V současné době jsme v kontaktu s Člověkem v tísni a dalšími místními organizacemi pracujícími s migranty, s nimiž společně hledáme nejlepší cestu, jak můžeme v této nelehké situaci pomoct.
Noc
V mělké vodě
Příběh hrůzostrašné Eliz
Den matek
Příručka
Film debutující režisérské dvojice Julie Lecoustre a Emmanuela Marreho je citlivou studií charakteru v kontextu prostředí nedostatečně ohodnocené práce ve velké korporaci.
Eklektický mix žánrů v neonových odstínech. Medusa svižně proplouvá mezi hororem, muzikálem a parodií v dystopickém prostředí, které nemá od skutečné brazilské současnosti zase tolik daleko.
Nenápadný sociálně-antropologický experiment zkoumá křehký svět expantek usazených v egyptském Luxoru a zachycuje jejich každodenní drobné konflikty. S okolním prostředím, místními návyky, se sebou navzájem a především se sebou samými.
Rondo
Sestry
Pokoj
Tenkrát v Izraeli
Strážci
V kruhu
Can You Still Feel the Butterflies?
Ospalky
Věc
Čáry máry
Rychlodráha z Prahy do Drážďan by měla být hotová v roce 2050. S architektem Janem Hroudou si řekneme, jaké dopady může mít stavba na sídelní strukturu, jaké přinese změny do územního rozvoje, jak pomůže dopravě regionálního města a jaká je to příležitost pro rozvoj města?
Pestrobarevný animovaný muzikál The Island ukazuje, jak by asi vypadala psychedelická halucinace Robinsona Crusoe, pokud by to byl stárnoucí hipster s kompulzivní potřebou pomáhat tonoucím uprchlíkům.
Projekce filmů oceněných Cenou Pavla Kouteckého 2022.
Komentovaná prohlídka výstavy Gamifikace s umělci Marek Delong a Anna Sláma.
Projekce němého filmu A page of Madness (JP, 1926) s improvizovanou živou hudbou.
Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne... FR/CZ, režie Jan Bubeníček, Denisa Grimmová, 2021, 87 min
Hrdinský příběh těch, kteří riskovali své životy při nebezpečné záchraně symbolu Paříže. Nervy drásající snímek režíroval držitel Oscara a matador světové kinematografie Jean-Jacques Annaud, který má na svém kontě filmy Jméno růže či Sedm let v Tibetu. FR, režie Jean-Jacques Annaud, 2022, 110 min
Marek Holeček patří mezi nejvýznamnější české a světové horolezce současnosti. Na ty nejvyšší hory těsně pod nebem leze bez kyslíku náročným alpským stylem. Jeho extrémní přístup k horám i životu mu přináší úspěchy a také problémy. CZ, režie Markéta Ekrt Válková, 2022, 80 min
Jeden z nejzásadnějších filmů 21. století se na jeden týden vrací do kin! Mulholland Drive z dílny Davida Lynche přichází v nové digitálně restaurované podobě u příležitosti 20. výročí od premiéry. US, režie David Lynch, 2001, 147 min
Otestujte své filmové znalosti ve druhém hraničářském hospodském kvízu. Téma na květen: Star Wars. Sestavte tým, obruste tužky a dorazte poměřit síly.
Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. US, režie Joseph Kosinski, 2022, 131 min
Tři Tygři zaseknou drápy humoru i do filmových pláten! Road trip z Ostravy do Prahy plný šílených událostí, nečekaných odboček (Brno?) a akčních scén jim totiž stíží nejen Davidův osobitý pohled na svět, ale také mafiánský boss Král taktéž toužící po miliónové výhře.CZ, režie Emil Křižka, 2022, 110 min
Film napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. CZ, režie Jiří Sequens st., 1946, 100 min
Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik (Jim Carrey) osudově uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného opravdu schopného nepřítele. A začal se hodně nudit. Občas vypomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů, ale jinak nemá svou modrou energii do čeho vrhnout... US, režie Jeff Fowler, 2022, 122 min, DABING
Tři Tygři zaseknou drápy humoru i do filmových pláten! Road trip z Ostravy do Prahy plný šílených událostí, nečekaných odboček (Brno?) a akčních scén jim totiž stíží nejen Davidův osobitý pohled na svět, ale také mafiánský boss Král taktéž toužící po miliónové výhře.CZ, režie Emil Křižka, 2022, 110 min
Patnáctiletá Chiara má mnoho přátel, dvě sestry a pozorné milující rodiče. Do jejího spokojeného života nezvratně zasáhne násilný incident a následné zmizení otce. Na povrch tak vyplavou skutečnosti, které otec před Chiarou tajil a před kterými zbytek rodiny zavíral oči. IT, režie Jonas Carpignano, 2021, 98 min
Polsko, 1983. Zemí otřásá případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna.PL, režie Jan P. Matuszyński, 2021, 165 min
Další z hudebních večerů v baru Hraničáře. Pokaždé čekejte jiný výběr muzikantů, kteří si v improvizaci rozumí.
Ze všeho nejraději chodíme, jsme v pohybu, ve městě a okolí. A ještě raději objevujeme místa, na která by naše kroky za jiných okolností asi nevedly! #peskyustim
Pěšky Ústím je doprovodný program k projektu Komu patří město i název chystané hraničářské mapy objevných a bez pochyb zvláštních procházkových tras po Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Každá odráží osobnost a zájem jejího autora, vybrat si tak můžete podle počasí, vaší aktuální nálady či míry podivnosti míst, která navštívíte.
Veřejný sál Hraničář vždy hájil a bude hájit principy svobody, základních lidských a občanských práv, demokracie a mírového řešení problémů či sporů. Odsuzujeme ruskou invazi na Ukrajinu, jež je na tyto principy neobhajitelným útokem. Vyjadřujeme podporu všem ukrajinským obyvatelům. Naší plnou podporu mají ale také ruští a běloruští obyvatelé, na které dopadá stín současné situace, s níž by mohli být nespravedlivě spojováni. V současné době jsme v kontaktu s Člověkem v tísni a dalšími místními organizacemi pracujícími s migranty, s nimiž společně hledáme nejlepší cestu, jak můžeme v této nelehké situaci pomoct.
Čím Ústí nad Labem dovede přilákat mladé a talentované lidi? To se dozvíte ve dvou unikátních rozhovorech, ve kterých se představí členka baletního souboru Severočeského divadla Nela Petrová a basketbalista ústecké Slunety Lamb Autrey. Speciální epizodou Podcastu Hraničář Ústí v novém světle vás provede další čerstvý ústečák - environmentální výzkumník Mikuláš Černík.
Autor podcastu: Mikuláš Černík
Hudba, zvuk, střih: Vojtěch Groot (edited)
Pracovní listy k výstavnímu cyklu Světlo si dávají za cíl přiblížit světelné znečištění a s ním spojené mizení noci i těm nejmladším z nás. Každý z listů sestává z naučného textu, tvořivé úlohy a prostoru pro další diskuzi a vlastní aktivitu.
Co je esencí i kořením každého dobrého příběhu a to nejen v komiksech? Co v nás zůstává dlouho po přečtení a dokáže v nás vzbuzovat hluboké emoce?
Postavy. Ty jsou nositeli vašich příběhů, skrze ně promlouváte ke čtenáři a komunikujete svá témata. Naučte se tvořit (skoro:)) živé postavy, které čtenáře dokáží oslovit a které vám položí solidní základ pro vaše vyprávění.
Ústecký architektonický průvodce 1948–1989. Kapesním průvodcem bychom rádi pomohli veřejnosti k rozpoznání kvalit poválečné architektury v Ústí nad Labem. Kromě ústeckých ikon v něm najdete také stavby a díla méně známá. Jsme přesvědčeni, že dobrým nástrojem v boji proti soustavnému zanikání, necitlivým přestavbám a demolicím poválečné architektury je právě zvýšení povědomí o její rozmanitosti, vrstevnatosti a neoddiskutovatelných kvalitách.
Ucelený program pro MŠ, ZŠ/ZUŠ a SŠ doplňující předškolní a školní výuku s ohledem na Rámcové vzdělávací programy, zejména průřezová témata.
Interaktivní projekce Demo(u)lice reaguje na nechvalně proslulou asanaci historického jádra města Ústí nad Labem, jež probíhala v 70. a 80. letech 20. století. Demolici historické části města s nadsázkou přenášíme do prostředí počítačové hry Tetris, ve které je patrný princip budování a následné demolice za účelem výstavby dalších objektů
Videoprojekce probíhá každý den od 19–24 h před vstupem do budovy Veřejného sálu Hraničář.
Ústřední téma pro rok 2021 je zcela lapidární — světlo. V průběhu se budeme věnovat studiu vlivu osvětlení na živou přírodu, pozitivnímu i negativnímu vlivu světla na lidské zdraví či roli různých forem světla v urbanismu.
Téma, kterému se v Hraničáři budeme věnovat celý tento rok, je založeno na postupné realizaci vybraných skupinových výstav, intervencí ve veřejném prostoru, performancí, přednáškách, diskuzích, uměleckém soustředění nebo procházkách do města i krajiny.
Kultura jede, léto v plném proudu, po půlroční izolaci můžeme konečně pustit promítačku a otevřít náš kinosál k filmovým projekcím očekávaných (nebo minimálně zajímavých) filmových hitů. Jenže… nějak nám zmizeli diváci.
Milé mámy a tátové, protože pořád společně nemůžeme ven, můžete jít se svými dětmi sami.Připravili jsme pro vás trasu v Parku republiky s několika zastaveními a drobnými úkoly pro děti, kterou si můžete projít samostatně.
Kde jinde nastartovat odpoledne plné her, než v parku s naším oblíbeným Ježkem! Dětská hřiště nemusí být nutně jen o houpačkách a kolotočích, ve středeční procházce se zaměříme na realizace betonových herních plastik v parcích a na sídlištích. Víte, kdo ze slavných umělců taková hřiště navrhoval a v jakých městech je najdeme?
Zin vznikl jako výsledek kolektivu Participativní platformy pro urbánní kreativitu a kritiku /PPUKAK/, která byla iniciována v rámci výstavy Komu patří město v Galerii Hraničář v Ústí nad Labem.
Pro výkopové číslo jsme si vybrali ulici U České besedy a její přilehlé okolí (rámováno ulicemi Panská, Brněnská, U Chemičky, Revoluční). A proč zrovna toto místo? Ve svém přechodovém stádiu se stává složité na uchopení, zároveň je právě zajímavé – a v lecčem vlastně i příkladné – tím, jak místem pomalu přestává být. Dají se na něm vykázat mnohé dopady prostorové politiky typické pro všechny zásadní společenské režimy, jež se tudy prohnaly (od průmyslové revoluce přes komunismus po raný porevoluční kapitalismus středovýchodního typu), a zároveň kritizovat v složitém propletenci zájmů a pochybných regeneračních politik jeho zamýšlené (budoucí) podoby. Samozřejmě s volbou souvisí i aféra okolo výstavby prodejny Lidlu na dolním Střekově, protože naše místo čeká podobný osud. Dá se tak i porovnat, jaké reakce a dopady podobné záměry s ohledem na charakter dané lokality mají. A v neposlední řadě šlo o to zachytit – dokud jsou věci ještě čerstvé – materiál pro memento. V budoucích dobách se totiž začne zapomínat a jisté skutky se promlčí.
Pracovní listy k výstavě Komu patří město vedle tvořivých a hravých úloh, které se zaměřují na děti ve věku žáků prvního stupně, věnují hodně prostoru také otázkám vyzývajícím k zamyšlení a diskuzi o veřejném prostoru.
V těchto pracovních listech vám ukážeme, jak najít nový vztah ke krajině, a to především v našem okolí – v severních Čechách. Dozvíte se, jak se plánuje nová krajina a proč je důležité chránit řeky, pečovat o půdu a zadržovat vodu. Na sedmi příkladech a úkolech si ukážeme, co jsou to ekosystémy, z čeho se skládají a jak se vyvíjí v závislosti na změnách klimatu. Odhalovat, proč je půda rozpraskaná a proč je stále větší sucho, může být docela dobrodružné. Na cestu se s vámi vydá lektorka Evelína, zvídavý upečenec chleba a umělkyně Marie Lukáčová, která natočila dokument o možných principech ekologického zemědělství.
Jak vypadá okolí mého domova a travím tam svůj volný čas? Co všechno se dá dělat na ulici? A co bychom tam rádi dělali? Náměty na zamyšlení a podněty k tomu, jak jako dítě alespoň trochu přispět k diskuzi o prostoru pro lidi. Série tématických animací reaguje na aktuální výstavní projekt v Galerii Hraničář s názvem Komu patří město, který se věnuje podpoře občanských aktivit ve veřejném prostoru a aktivizaci obyvatel města podílet se na veřejném životě a rozhodování o současných podobách a budoucích možných scénářích jeho vývoje.
Plošková animace je jednou z nejstarších animačních technik. Spočívá ve skládání jednotlivých statických fotografických snímků, které po rychlém přehrání navodí iluzi pohybu. K její tvorbě se využívají převážně dvourozměrné rekvizity, jako jsou například vystříhané obrázky z papírů nebo textilu. Kreativitě se ovšem meze nekladou a použít můžete cokoliv z vašeho okolí. Potřebujete k tomu jen mobilní telefon, improvizovaný stativ a několik věcí, které najdete doma. Tak hurá do toho!
Stáhněte si a vytiskněte naše pracovní listy zaměřené na ústeckou architekturu. Najdete v nich celou řadu tvůrčích úkolů, logických hádanek, ale i zajímavostí o Ústí a budovách, kolem kterých chodíte každý den. Potřebovat budete jen nůžky, lepidlo a pastelky nebo fixy.