Vážení přátelé německé a české kultury,
všichni cítíme, že žijeme v těžké, neklidné a nejisté době. Celá řada mezinárodních krizí vyvolává úzkost v současnosti i při pohledu do budoucnosti. My se tomu však nechceme poddat! Naopak, chceme posílit důvěru, že všechny krize společně překonáme, a aktivně k tomu přispět. Proto jsme zvolili ŠVUNK jako motto letošních Dnů české a německé kultury.
Naši diváci se mohou těšit na stále více skutečně přeshraničních akcí. Naším cílem bylo vždy využívat kulturní výměny ke sbližování sousedních zemí, předávání znalostí, zdůrazňování podobností a rozdílů, a to vše s celkovým cílem zvýšit porozumění pro naše sousedy a přispět ke sblížení společného pohraničí, a tím i Evropy. Což nás přivádí zpět k mezinárodním krizím, které lze jistě lépe zvládnout ve sjednocené Evropě než v izolovaných národních státech. Jsme o tom přesvědčeni a pracujeme na tom.
Podstatným prvkem Dnů české a německé kultury je zprostředkování kontaktu s Českou republikou zejména těm, kteří dosud takový kontakt neměli nebo měli jen velmi málo. Proto stále zkoušíme nové formáty a hledáme zajímavá místa konání. Na druhou stranu chceme věrnému publiku v našem regionu nabídnout každý rok něco nového. Setkáte se proto především s umělci, kteří jsou v Sasku méně známí. Využijte toho a nechce se překvapit! Můžeme vás ujistit: Všichni jsou opravdu dobří.
Navzdory velkým výzvám, které přinášejí rostoucí ceny a pro nás konstantní výše finanční podpory, se nám opět podařilo sestavit pro vás pestrý program čítající více než 90 akcí. To by nebylo možné bez mnoha našich partnerů. Letos se nám také podařilo získat nové partnery a místa konání, především mimo Drážďany a Ústí nad Labem. Rozhlédněte se, buďte zvědaví a objevte nejen českou kulturu, ale i nová zákoutí našeho regionu.
26. ročník DČNK se uskuteční od 24. října do 10. listopadu 2024 na území Saska a Ústeckého kraje.
Vaši organizátoři
Euroregion Elbe/Labe, Veřejný sál Hraničář, Zemské hlavní město Drážďany, Generální konzulát České republiky v Drážďanech a Nadace BrückeIMost.
Historie festivalu
Dny české a německé kultury (DČNK) iniciovala v roce 1999 Nadace Brücke/Most, která je po dobu 19 let organizovala. Postupně se staly největším festivalem české kultury v zahraničí. Od roku 2006 je součástí festivalu rovněž prezentace německé kultury v severních Čechách, organizovaná do roku 2022 převážně Collegiem Bohemicem. V roce 2018 se stala hlavním pořadatelem festivalu německá část Euroregionu Elbe/Labe. Dalšími pořadateli festivalu jsou Zemské hlavní město Drážďany, Veřejný sál Hraničář, Generální konzulát České republiky v Drážďanech a také původní zřizovatel, Nadace Brücke/Most. Collegium Bohemicum zůstává jednou ze spolupracujících organizací.
Události Dnů české a německé kultury konané v Hraničáři
Litografické mini sympo: Masterclass
DČNK / umělecká masterclass
Po pěti letech zde opět můžeme přivítat dvě vizuální umělkyně a lektorky Anu Pirevu a Mariu Katharinu Franz, které se s vámi podělí o vlastní zkušenosti s technikami kamenotisku.
Více infoLitografické mini sympo: Workshop
DČNK / umělecký workshop
Po pěti letech zde opět můžeme přivítat dvě vizuální umělkyně a lektorky Anu Pirevu a Mariu Katharinu Franz, které se s vámi podělí o vlastní zkušenosti s technikami kamenotisku.
Více infoWanderlust
procházka / DČNK
Putování sudetskou krajinou s Lucií Králíkovou a Petrem Karlíčkem.
Více infoExkurze do Německých dílen Hellerau
exkurze / DČNK
Milovníci designu a architektury si na naší exkurzi po zahradním městě Hellerau přijdou na své.
Více infoFEINKOŠT 2024
kino / DČNK
FEINKOŠT je to nejlepší a nejčerstvější z krátkometrážní dokumentární tvorby, která se v Česku a Německu urodila během minulého roku. FEINKOŠT je česko-německé turné krátkých filmů.
VstupenkyDivadlo Feste: Falešní přátelé obyčejných lidí
divadlo / DČNK
Inscenace, vycházející z eseje rakouského politického novináře a spisovatele Roberta Misika, se táže po příčině současného úspěchu pravicového populismu. Abychom mohli pochopit všechny složité příčiny i následky, budeme se muset vydat na cestu…
VstupenkyPo stopách Schichtů s historikem Tomášem Okurkou (v německém jazyce)
DČNK / komentovaná procházka
Komentovaná procházka s historikem Tomášem Okurkou po místech spjatých především s prací, ale také volným časem a osobním životem členů podnikatelské rodiny Schichtů a zaměstnanců jejich firmy.
Více infoGrotest Maru – Timebank
divadlo / DČNK
Imerzivní, site specific, divadlo s intervencemi do veřejného prostoru V naší době se neoddělitelně mísí lidské a peněžní vztahy. Lidé se stávají zbožím a civilizace se projevuje nemocemi z vyhoření…
Více infoJaroslav Rudiš: Anšlus (Anschluss)
V rámci festivalu Dny české a německé kultury uvádíme scénické čtení ze hry Jaroslava Rudiše.
Vstupenky: 150,-