Padla na mě řada a mám sepsat dubnový blog. Samozřejmě že už pár hodin přemýšlím, o čem psát. Protože je zrovna sobota a tohle zrovna hlava ví, nečekejte zázraky. Žádné hluboké analýzy, žádná stanoviska, kritiky nebo glosy – jen pár osobních tipů.
V dubnu doporučím určitě Analog Fest. Festival pro ty, kteří ještě ocení kouzlo a materiál filmového pásu a analogové fotografie a dojímají se nad tím, že promítač kdysi musel umět víc, než mačkat play. Když se film přetrhl, nesměl panikařit, ale rychle ho slepit a pokračovat. Dneska? Když vám spadne film v počítači, zbývá jen dostatek asertivity na oznámení: Je konec. Ne, nepojede to. Ano, fakt ne. Za Analog Festem stojí Aleš Bárta, který na něm maká už pár měsíců. Takže by bylo fajn, kdybyste přišli, mrkli na klasické filmy a fotografie a odměnili ho vaší přítomností. Festival má i soutěžní sekci, kam se přihlásili filmoví nadšenci, co si doma po večerech nehrají jen s drony a stabilizátory, ale i s filmem, s fotkami.

Konec srpna v hotelu Ozón / Jan Schmidt
Vedle Analog Festu máme v dubnu v Hraničáři ještě další festival. FAMUFEST. Tentokrát sice „jen“ ve formě ozvěn, ale protože za ním stojí filmový studenti, čekejte vizuální podívanou. Co nezvládne 35mm, dorazí digitál.
A pokud jste gurmáni kinematografie, zaměřte se na Oscar Shorts – výběr krátkých animovaných i hraných filmů, co letos (nebo už dříve) oslnily Akademii. Přesně ten typ filmů, co v běžném kině neuvidíte, ale tady je můžete zhltnout v jednom luxusně polstrovaném křesle ve dvou promítacích blocích za jeden večer.

Vedlejší pokoj / Pedro Almodóvar
Na začátku dubna bych rád viděl Vedlejší pokoj od Pedra Almodóvara. Bohužel film promítáme v 10 dopoledne a já budu v práci. Takže mám smůlu. Kdybych ho už neviděl v březnu, vyrazil bych i na Queer. Protože mám rád filmy Lucy Guadagnina a v mládí jsem nečetl filmovou předlohu, knihu Teplouš od Burroughse. Tak abych to dohnal. Film jsme viděli s kámarádem Milanem a u pátečního oběda v indický jsme se zpětně shodli, že nás dostal. Oba filmy promítáme ve spolupráci s Domem umění Ústí nad Labem, kde akorát běží výstava Projekt: Domov. Kurátoři výstavy se rozhodli zařadit je do doprovodného programu – a my jsme v Hraničáři nadšení, že někoho napadlo spojit program výstavy a program kina. Děkujeme.
A teď to hlavní: 24. dubna – Pink Floyd: Live at Pompeii – MCMLXXII. Legendární koncert, vyčištěný zvuk, obří plátno. Ideální příležitost provětrat hraničářský PA systém. Ikonický záznam koncertu bez diváků jde do kin jen na pár dnů. Zkuste si najit čas…

Svět mezi námi / Marie Dvořáková
V dubnovém programu jsou ještě čtyři filmy, které bych rád viděl a datum projekce mám už v kalendáři: Operace Black Bag – nový film režiséra Stevena Soderbergha, Svět mezi námi – dokument o fotografce Marii Tomanové a Navždy s vámi – brazilské rodinné drama s Oscarem za Nejlepší mezinárodní film, Ptáče – britský film režisérky Andrey Arnold. A pak je tu jeden, kterému se vyhnu obloukem – ale to už je jiná kapitola.

Ptáče / Andrea Arnold
Tak se mějte. Rád vás v dubnu uvidím v kině. Ale pokud půjdete na film, na který já určitě nepůjdu, tak se neuvidíme.
Petr Kuneš
