Nová síť z. s. ve spolupráci s českými rezidenčními centry již čtvrtým rokem uskutečňuje mezinárodní rezidenční program ART-IN-RES podporující tvůrčí a manažerské rezidenční pobyty se zaměřením na oblast současného divadla, tance a dalších příbuzných performativních žánrů. V letošním roce získal podporu skupinové rezidence Kolektiv PYL: Maria Komarova (BY), Světlana Silič (BY), Theresa Schrezenmeir (DE), aby mohl během hraničářského léta zkoušet a pracovat na realizaci projektu Zelená tráva, modrá obloha.
BLOG – prostor pro mezioborový dialog a kreativitu
KINO HRANIČÁŘ | ŘÍJEN 24
Říjen je v tom našem údolíčku nejen měsícem mlh a podzimních plískanic, ale hlavně festivalového dění. Nejenom divadelní spektákly zaplní jeviště i město svou show. Stříbrné plátno našeho sálu rozsvítí hned dvě festivalové přehlídky a mnoho báječných filmů. Můžete se těšit na něco tradičního, něco nového i na něco legendárního.
KINO HRANIČÁŘ | září 24
Ač nemáme moře, Milada se opravdu nepočítá, tak jsme se toto léto pořádně svezli po Zápisníkové Vlně a doufáme, že jste si ji užili stejně jako my. A s chladnými rány je tu i náš pravidelný souhrn kino tipů na září. Namíchali jsme koktejl, který má potenciál vás bavit, samozřejmě nesmí chybět i nějaká ta novinka.
KINO HRANIČÁŘ | LÉTO 24
Léto budiš pochváleno a obzvláště to filmové. Teploty pozvolna stoupají a slunko nám dokazuje svou sílu. Až budete mít dost chorvatských pláží, vězte, že chladivá náruč kinosálu je vám plně k dispozici. A tentokráte v běžném režimu, na který jste zvyklí. Rádi vás schováme v potemnělém hledišti. Jako návdavek jsme pro vás nachystali zajímavý program.
Na šichtu k Schichtům
V knize Tichá dřina pojednává Kateřina Nedbálková o dělnících a dělnictví v rámci továrny Tomáše Bati a na vesměs opěvovaného průmyslníka poskytuje kritický pohled. Tomáš Baťa ve své době patřil s Johannem Schichtem mezi nejznámější a nejdůležitější průmyslníky. Na tyto velikány, kteří jsou dodnes součástí symbolu československého hospodářského vývoje, je potřeba nahlížet i kritičtějším okem. Inspirována publikací Nedbálkové jsem se rozhodla pokusit zprostředkovat pohled na Schichta, který ho nezvelebuje.
Za zvuků promítačky: První ročník Analog Festu v Hraničáři
V pátek 26. dubna začal v prostorech již tak příjemně analogového Hraničáře vylepšených rozmístěnými kinařskými artefakty 0. ročník třídenního Analog Festu zaměřeného na fyzická média. O tom jaké to bylo z pohledu návštěvníka se dozvíte v tomto článku.
KINO HRANIČÁŘ | ČERVEN 24
Již 129 let baví biograf miliardy lidí po celém světě. Čelil příchodu televize, videokazet, DVD či streamovacích platforem a stále má co nabídnout. Nejen že můžete vidět čerstvé filmy, ale to kouzlo velkého plátna, kvalitního zvuku a sdílení emocí je nepřenosné. Nehledě na to, že v Hraničáři si jej užijete s oblíbeným drinkem v ruce. Pojďme tedy na červnový výběr z hroznů.
GOOD JOB? We are all trying
Aktuální výstava v Galerii Hraničář se týká práce. Jak už i kurátorka, Petra Widžová, v úvodu jedné z komentovaných prohlídek, říká – na to, co z nás jednou bude, se ptáme už ve školce. Kéž by ta vysněná práce, na kterou si jako děti hrajeme, odpovídala v budoucnu našim dětským představám. Ke svým vzpomínkám na předškolní léta se vrací jedna z umělkyň. Barvičkami na sklo Anna Štefanová v oknech Hraničáře demonstruje zkušenostmi nezatěžkanou naivitu, s níž jako děti o zaměstnání přemýšlíme.
Kino Hraničář | květen 24
Dostal jsem od šéfa Aleše Bárty úkol, abych se rozepsal o projekcích kina Hraničář, co nás i vás čekají v květnu. Už to odkládám nějaký ten den, ale dnes už bych to měl napsat a Alešovi poslat. Odkládám to proto, že pořádně nevím, kde bych začal. A taky proto, že jsem takovej posmutnělej, jak se filmům u nás v kině v průběhu dubna nedaří dostat vás do kina. Konzultuju to pořád s kamarádama, s kolegama. Prý je to všude stejné, léto přišlo brzo, lidi chtějí sedět venku na zahrádce a slunit se. Ale jak je možný, že nechodí ani teď, když je venku zima a na zahrádce se sedět nedá. Co děláme blbě?
Kino Hraničář | duben 24
Dubnové kino vám přinese smršť premiér, novinek i počínajících legend stříbrného plátna. Také jsme přichystali jednu specialitu, přímý přenos divadelního představení Dejvického divadla. Ale než jsem se dostal k tomuto textu, tak je představení vyprodáno. Snad to příště stihnu. No nic. Pojďme tedy na to, co by vám rozhodně nemělo uniknout a na co jsou stále volné vstupenky.
Good morning, GOOD JOB, good night
aneb zamyšlení nad triádou: workoholismus, přetížení a vyhoření
Když slyšíte či čtete slovo „workoholismus“, co se vám vybaví? Stále prominentnější problém? Jeho definice jakožto „behaviorální závislosti“? Nebo snad stereotypní obrázek přepracovaného, týdny nevyspalého byrokrata?
Reflexe filmu Chudáčci a dalších filmů Jorgose Lanthimose
S novým rokem přišla do českých kin čerstvá várka filmů hodných pozornosti. Kromě výběru severských snímků na diváky oblíbené přehlídce Scandi se promítá novinka řeckého režiséra Jorgose Lanthimose a producentky a herečky Emmy Stone, která si ve filmu zahrála i hlavní roli. Stone s až neuvěřitelně velkou profesionalitou zvládla v průběhu snímku budovat velmi rozporuplný charakter Belly, dívky, kterou riskantní operací vrátil do života podivínský doktor Godwin Baxter, a jejíž postava prochází enormním vývojem.