Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

Veřejný sál Hraničář

BLOG – prostor pro mezioborový dialog a kreativitu.

V Hraničáři se zabydleli architekti

Jak si rozumět v Galerii Hraničář?

Otázka Jak si rozumět? tkví v neustálém zvažování, rozvíjení nových stanovisek, hledání nejvhodnějších odpovědí a přezkoumávání stávajících dilemat. Nestačí nám pouze konstatovat, ale ptát se.

Vzhledem k rychle se měnícímu každodennímu prostředí, bohatým kulturním vlivům a stále větší roli nových technologií, cítíme zodpovědnost se zaobírat změnami a problémy v mezilidské komunikaci.

Zvolili jsme proto výstavu, která se proměňuje a vyvíjí, jednotlivé autorské projekty se v průběhu aktualizují a vznikají nové, vše v souladu s rychlostí naší doby.

O Media Labu

První patro galerie, takzvaný MediaLab, začíná v Galerii Hraničář jako experiment a platforma pro sdílení dovedností, znalostí, nápadů a zároveň se stává zázemím pro nezávislou tvorbu a všestranný dialog.

Vzniká tak prostor pro kumulaci a výměnu informací, stejně jako možnost navázat a posílit vzájemné vztahy mezi divákem, umělcem, grafikem, fotografem, kurátorem, sociologem a mnoha dalšími.

Zřizování laboratoře se ujal kolektiv mladých ústeckých kreativců, který se v rámci Česko-německého kulturního jara rozroste o spolupráci architektonického studia MAK! a studentů z uměleckých škol.

Společně během několika dní vypracují nové nápady, výstupy a inovace, jak kultivovat vybraná místa ve veřejném prostoru v Ústí nad Labem.

Architekti v Media Labu

V Galerii Hraničář se momentálně usídlili architekti a designeři z několika různých institucí. Společně budou pracovat na návrhu, jak revitalizovat dvě místa v centru Ústí nad Labem.

První lokalita se nachází na hlavní třídě města, Masarykově ulici. Jedná se o horní úroveň, která momentálně zeje prázdnotou, protože je hůře přístupná. Čímž se tato obytná část postupem stává uzavřeným ghettem, byť se nachází přímo v centru města.

Druhým místem k řešení je velký blok za Hraničářem, ohraničený ulicemi Prokopa Diviše, Masarykovou, Londýnskou a Moskevskou. Bude se jednat o ztvárnění průchodu jeho vnitroblokem s návazností na piazzetu před Hraničářem. Blok za Hraničářem je pro Ústí velmi specifický. Jednak svou velikostí a také tím, že jím protéká zatrubněný Klíšský potok.

Výsledky svých prací pak představí na Nedělním pikniku myšlenek.

Nedělní piknik myšlenek

Tímto Vás Galerie Hraničář srdečně zve na Nedělní piknik myšlenek, který se koná 14. května od 17 hodin. Podíváme se očima několika odborníků na otázku veřejného prostoru ve městě Ústí nad Labem. Přijďte s námi i Vy diskutovat o tématu, které je stěžejní pro život v Ústeckém kraji.

V rámci diskuze proběhne právě i představení návrhů na revitalizaci pěší zóny Masarykova a vnitrobloku za Hraničářem za přítomnosti místostarosty Karla Kariky, skupiny MAK! a architektky Jitky Žambochové.