„Letošním vítězem Cannes je Anora. Popelkovský příběh o profesionální sexuální pracovnici, která nepustí šanci a provdá se za syna oligarchy. Zlatá palma pro Anoru je ústupkem většinovému publiku a veřejným zdrojům financování. Kdyby vyhrálo Semínko posvátného fíkovníku, v Cannes budou možná čelit problému s populisty. A miliony eur pro elitní, „progresivně liberální” festival nemusí přijít. Palma pro Anoru není aktivistické, ale únikové, diplomatické gesto. Já mu rozumím,“ poznamenal v závěru svého úvodního slova Ivan Hronec, ředitel přehlídky Be2Can, která už léta přináší i do našeho kina čerstvé filmy, jenž zanechaly výraznou stopu na významných filmových festivalech. My vám Anoru promítneme ve středu 6. listopadu, Semínko posvátné fíkovníku zas v úterý 26. listopadu. Můžete sami posoudit, proč byla Anora poctěna tak prestižní cenou a zda je Hroncova poznámka relevantní a jestli je Semínko posvátného fíkovníku skutečně tak podstatným filmem.
Listopadové kino se bude poměrně vydatně věnovat dokumentárním filmům. Jejich řadu zahájí předpremiéra snímku Je to ve hvězdách, značně komediálního portrétu neapolské věštkyně. Nabídneme vám i dokument Identita: Film o českém grafickém designu, v němž americký autor Nicholas Lowry zprostředkuje inspirativní výlet po významných milnících českého grafického designu. Dokument Prezidentka sleduje pět let Zuzany Čaputové v roli slovenské prezidentky zachycených štábem režiséra Martina Šulíka. Obnovenou projekci si zaslouží také snímek Ještě nejsem, kým chci být o mezinárodně uznávané fotografce Libuši Jarcovjákové, která projekci osobně uvede a přislíbila i diskuzi s diváky. Série dokumentů vyvrcholí animovaným snímkem Králové Šumavy, jenž se věnuje příběhu legendárního převaděče Josefa Hasila, zvaného Král Šumavy.
Příležitost vrátit se k ikonickým filmům jsme rádi využili a promítneme původního Johna Wicka, který se po deseti letech vrací na plátna. Sekci Analog Time pak v listopadu tvoří dvojice snímků reflektujících environmentální témata: Ropáci Jana Svěráka a Kachyňova Závrať. Společná projekce těchto filmů je i připomínkou 17. listopadu a propojením ekologického a společenského komentáře. Ropáky uvedeme digitálně, zatímco Závrať promítneme z autentického analogového filmového pásu.
Z aktuální filmové produkce se můžete těšit na českou premiéru Gladiátora II, animovanou hitovku pro teenagery Život k sežrání, Almodóvarovo drama Vedlejší pokoj, český snímek After Party, kontroverzní komedii Jana Hřebejka Výjimečný stav, citlivé polské drama Žena z… a v rámci klubového úterý íránský snímek Semínko posvátného fíkovníku, který tematizuje otázky svobody a osobní identity.
Na konci měsíce zařadíme do programu i ojedinělé promítání němého filmu Páter Vojtěch (1928), debutu Martina Friče, který doprovodí hudba v podání ústeckých DJů Kim Young Su a D.Mouse, přinášející jedinečný audiovizuální zážitek.