Kino Hraničář
Filmové novinky české, evropské a světové kinematografie, kultovní trháky, dokumenty, klubové kino...
Dramaturgie Kina Hraničář je sestavena z několika okruhů a je zaměřena na širokou cílovou skupinu. Hlavním cílem je vytvořit pestrou programovou nabídku kvalitní filmové tvorby a zároveň nabídnout publiku další navazující program ve formě diskuzí, přednášek, setkání s tvůrci filmů, tvůrčích dílen aj.
Cílem je promyšleně seznámit širokou veřejnost s filmovým jazykem, přitáhnout pozornost k filmu jako interpretačnímu a výchovnému prostředku, umění a médiu. Zároveň vnímáme jako důležité jeho mezioborové propojování s dalšími kulturně-společenskými obory po teoretické i praktické stránce. Zde se snažíme nabídnout doplňující vzdělávací aktivity, jako jsou kreativní dílny a workshopy zaměřené na filmovou tvorbu nebo moderované besedy a přednášky.

Filmový klub Hraničář

Film a společnost
Projekt vychází z propojování filmu s dalšími společenskými okruhy – literatura, historie, politologie, hudba, výtvarné umění, mezinárodní vztahy a souvislosti, demokracie, lidská práva aj. Účelem není pracovat s filmovým jazykem, ale zabývat se tématem filmu (souvztažnost titulu k tématu, dobový kontext, společenský aspekt) a podněcovat tak publikum k aktivnímu kritickému myšlení, zejména formou diskuze s pozvanými hosty po skončení filmu. Hosté jsou vybíráni z řad sociologů, filosofů, jazykovědců, kulturních antropologů, umělců, pedagogů a doktorandů UJEP a dalších.

Nedělní filmová odpoledne
Nedělní filmová odpoledne nabízejí multižánrový program založený na filmové projekci často s následnou kreativní dílnou, která tematicky navazuje na film. Vybráme kvalitní animované i hrané filmy pro děti a mládež. V následné kreativní dílně se s tématem pracuje, téma se posouvá, dítě má možnost si téma prožít a zpracovat pomocí výtvarného vyjádření.
Cílem kreativní dílny je na jedné straně připravit prostor pro rozvoj kreativity, emocionálního a estetického vnímání, na straně druhé prohlubovat multigenerační vztahy dítě–rodič, dítě–prarodič, a to pomocí vzájemné spolupráce dospělého a dítěte, jež zahrnuje kooperaci, společné řešení problémů během práce a následně společný výsledek.

Dopolední kino
Programová linie nabízí pravidelné dopolední projekce za zvýhodněné vstupné. Program je určen především pro seniory a rodiče s malými dětmi, kteří nemohou ve večerních časech kino navštívit. Projekce pro rodiče s dětmi je realizována se sníženou hladinou zvuku a za mírného osvětlení. Zlevněné vstupné na tato představení platí pro všechny jeho návštěvníky.

Školní kinoakademie
Školní kinoakademie nabízí pedagogům školských zařízení možnost využít film jako prostředek či doplněk jejich výuky. Jedná se například o filmovou, mediální, environmentální a další výchovy, literaturu, dějepis, občanskou nauku, umělecké nauky a další předměty. Cílem není jen zvýšit zájem žáků a studentů o probírané učivo, ale také u nich rozšířit znalosti probírané látky a usnadnit pochopení jejich provázanosti na další předměty a umělecké disciplíny.
Projekt se soustřeďuje např. na uvádění adaptací klas. literárních děl, snímky zabývající se současnými socio-politickými událostmi, environmentální tématikou apod. Důraz je kladen na snímky zaměřené na environmentální, osobnostní či sociální výchovu.
Důležitou součástí projektu je nabídka filmových děl s přednáškou/debatou s odborníkem na téma filmu, či představiteli a realizátory snímku. Filmy nabízíme také v původním znění s původními nebo českými titulky jako podporu výuky cizích jazyků. Součástí nabídky jsou tvůrčí dílny zaměřené na filmovou tvorbu.
Program kina
Jom-Ha-Šoa
pieta
Pojďme společně symbolicky vrátit oběti bezpráví do naší společné paměti veřejnou vzpomínkou – přečtením jejich jmen.
Více infoPodklady pro uvažování: Komentovaná prohlídka výstavy
galerie
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou výstavy Šárkou Zahálkovou.
Více infoAndreas Gajdošík: Veřejně prospěšné umělecké práce
galerie
Přidejme se k Andreasovi Gajdošíkovi k úklidu přehlížených míst, zanedbaných zákoutí, nebo k péči o sochy. Buďme radikálně užiteční.
Více infoPink Floyd at Pompeii – MCMLXXII
hudba v kině
Exkluzivně jen 24. dubna zazáří na hraničářském plátně britská rocková legenda Pink Floyd.
VstupenkyAnalog Fest: Tradičně netradiční
festival analogových médií
Analog Fest je multižánrový festival analogových médií. Staré technologie nejsou jen nostalgickou vzpomínkou, ale i nástrojem v současné tvorbě.
AkreditacePostava k podpírání
Analog Fest / retrospektiva
Festivalovým programem se prolne retrospektiva jednoho z nejvýraznějších představitelů české nové vlny 60. let Pavla Juráčka. Snímek zhlédnete z 16mm filmového pásu.
VstupenkyAnalogová média v digitálním světě
Analog Fest / offscreen
Festival si od svého počátku klade otázku, jaká je role analogových médií v dnešním digitálním světe. Odpověď budeme společně s odborníky hledat na této debatě.
Více infoZahájení festivalu + soutěžní snímky
Analog Fest / opening
Analog Fest je zpět. Přijďte zjistit, co jsme si pro vás letos připravili. Můžete se těšit na unikátní projekt i soutěžní sekci.
Více infoPramítačka / Jan Kulka
Analog Fest / filmová performance
Pramítačka je speciální promítací aparát pro živá filmová představení, který byl navržen za účelem osahávání a zkoumání hraničních oblastí filmu a lidského vidění, které jsou běžnými prostředky technicky nedostupné.
VstupenkyMonstrum z galaxie Arkana
Analog Fest / kino
Podtitulem našeho festivalu je „tradičně netradiční“ a přesně to se dá napsat i o tomto snímku, který zhlédnete z 35mm filmového pásu.
VstupenkyKonec srpna v hotelu Ozón
Analog Fest / retrospektiva
Další retrospektivní snímek, pod kterým je podepsán Pavel Juráček. Tentokráte v roli scénáristy. Film zhlédnete z 35mm filmového pásu.
Vstupenky