Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

Veřejný sál Hraničář

BLOG – prostor pro mezioborový dialog a kreativitu.

Filmové a seriálové tipy od Hraničáře

Kino v Hraničáři je uzavřeno a my tak pro vás nemůžeme vybírat nové filmové zážitky. A to nás mrzí. Naštěstí má dnes většina z nás přístup k online streamovacím službám, kde je tolik obsahu, že to nezhlédnete ani za celou karanténu. Rozhodli jsme se proto sepsat pár tipů na seriály a filmy, které by vám za nás neměly uniknout. Snažili jsme se vybírat spíše aktuálnější věci a vyhýbat se těm notoricky známým. 

Vybírala je pro vás trojice v čele s Petrem Kunešem, která obvykle v Hraničáři řeší, co zařadíme do programu kina. Můžete tak pro změnu nahlédnout, na co oni sami normálně koukají a přihodit vlastní tipy na méně známé filmové a seriálové pecky.

Výběr Petra Kuneše

Zaklínač
Streamovací služba: Netflix

Moje první setkání jak s Netflixem, tak i se Zaklínačem. Absolutně nepolíbenej – nečetl jsem ani knižní předlohu, ani nehrál hru, ani neviděl polskej seriál. A byl jsem absolutně okouzlenej. 

After Life
Streamovací služba: Netflix

Skvělej mix cynismu, sarkasmu a romance. Ricky Gervais stárne, ale střílí do černýho.

It’s Bruno
Streamovací služba: Netflix

Máte doma pejska a zamilovali jste si New York? Tak pak je tu seriál pro vás. Rázovitý figurky, originální humor a epizoda kolem 20 minut. Todle beru všema deseti.

Filmy

Borg/McEnroe
Streamovací služba: aerovod

Prvotřídní film ze sportovní kategorie. Příběh odvěkých rivalů tenisových kurtů natočený ve švédské produkci.

Odnikud
Streamovací služba: aerovod

Diane Kruger jako osamělá mstitelka ve strhujícím filmu Fatiha Akina. Silnou ženu vede životem jediná věc – pomsta. Budete jí fandit…

Parazit
Streamovací služba: aerovod

Nejpodivnější film roku 2019. Tak podivnej, že dostal Oscara i Zlatou palmu v Cannes. Povinnost.

Dokud nás svatba nerozdělí
Streamovací služba: aerovod

Pro mne osobně velký překvapení. Skvělá francouzská komedie o zákulisí velké svatby na francouzském zámku. 

Zkouška dospělosti
Streamovací služba: aerovod

Rumunská artovka ukazující, jak silný filmy se dají točit o současnosti. Takovýhle filmy v český filmografii posledních let citelně chyběj, neumíme je.


Výběr Tomáše Petermanna

Black Monday
Streamovací služba: HBO GO

Krásně oldschoolově střižená komedie o tom, co předcházelo pádu newyorské burzy v roce 1987, za kterou stojí hodně svérázná parta makléřů. Teď se rozbíhá druhá série, tak se i dozvíme, co následovalo.

Kidding
Streamovací služba: HBO GO

Jim Carrey v roli manžela, otce a nejlepšího kamaráda dvou generací dětí po celém světě. Hvězda dětského pořadu, vedeného krkavčím otcem, ale prochází svou vnitřní krizí. Seriál z produkce Michela Gondryho (Pěna dní, Věčný svit neposkvrněné mysli) je výrazně vizuálně i příběhově poetický. 

My Favourite Shapes by Julio Torres
Streamovací služba: HBO GO

Netradiční stand-up (tak netradiční, že u toho Julio většinou sedí), hodně blyštivý a zasněný. Jaké příběhy za sebou mohou mít všechny ty podivné tvary a věci, které se z různých blešáků ocitnou i u vás doma?

State of the Union
Streamovací služba: HBO GO

Desetiminutové setkání u piva a vína před manželskou terapií. Úžasně psaný manželský dialog, který nás provede vztahem a sezením v poradně, u kterého nemusíme být.


Pardon za portugalské titulky, v jiné verzi jsem trailer nenašel

Succession
Streamovací služba: HBO GO

Velkolepé a úchvatně zpracované drama a vnitřní boj o moc v rodině newyorských mediálních magnátů. Kdyby takhle v osmdesátých letech napsali Dallas a podobné seriály, tak by nebylo ten žánr dneska třeba zachraňovat.

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
Streamovací služba: HBO GO

Mrazivý dokumentární seriál a výpověď newyorského realitního magnáta. Od osmdesátých let kolem něj mizí jemu blízcí lidé. Náhoda? To si nemyslí snad nikdo…

It’s Bruno
Streamovací služba: Netflix

Už to doporučoval Petr, ale musím taky. Máte pejska? Musíte to vidět, rozněžní vás to. Nemáte pejska? Musíte to vidět, zasmějete se střeštěným pejskařům.

Tales of the City
Streamovací služba: Netflix

Tolik příběhů, co se jen do jednoho domu v San Franciscu vejde. Seriál hlavně o tom, že rodinou jsou lidé, kteří vám budou vždy nablízku. V těch výraznějších rolích najdete a rozhodně si vychutnáte Lauru Linney a Ellen Page.


Výběr Lukáše Pokorného

Bez vědomí
Streamovací služba: HBO GO

Špionážní thriller od režiséra Pustiny z doby, kdy se u nás socialismus přelamoval do demokracie. Praktiky Státní bezpečnosti, vliv zahraničních tajných služeb na našem území, dvojití agenti, konspirace a všechno, co do tohohle žánru patří se skvělým obsazením, působivou atmosférou a vypiplanými kulisami osmdesátých let. 

Doom Patrol
Streamovací služba: HBO GO

Doom Patrol se mezi čtenáři komiksů bere jako to nejdivnější a nejodvážnější, co se urodilo během nespoutané éry 80. let. Partička hlavních postav, co má do hrdinů daleko. Jsou zamindrákovaní, v depresi a schovávají se před světem. Jejich superschopnosti nadělají víc škody než užitku a jejich hlavními nepřáteli jsou oni sami. K tomu připočtěte švába citujícího Bibli, průchod do jiné dimenze v tlamě osla, postavu, která je vlastně ulice a ještě k tomu transgender, nebo schizofreničku s 64 osobnostmi, z nichž každá má jinou superschopnost. Jo a hlavní padouch seriálu je jeho vypravěč. 

Love, Death and Robots
Streamovací služba: Netflix

Inovativní sci-fi minifilmy. Každý točený jinou technikou nebo stylem animace. Je to trochu jako Black Mirror, ale ne tak depresivní (většinou). Jednotlivé díly mají od 5 do 30 minut, takže celá série zabere zhruba stopáž jednoho celovečerního filmu.

Fleabag
Streamovací služba: Amazon Prime Video

Vtipné, cynické i emotivní. Britská stand-up komička Phoebe Waller-Bridge si napsala seriál na míru a zahrála hlavní roli. Seriál skvěle balancuje na hraně mezi humorem a dramatem. V jednu chvíli se smějete a další dostanete na solar pořádnou dávkou deprese. Prostě jako v životě. Plus Phoebe je úžasnej tahoun celý týhle show.

Too Old to Die Young
Streamovací služba: Amazon Prime Video

Líbil se vám Drive nebo Neon Demon? Tak doporučuji neo-noirovku od jejich režiséra Nicolase Windinga Refna. Synťákový soundtrack, divné a divnější postavy, ultranásilné a sexuální scény, vizuální orgie a neony, kam se podíváš. Refn si zachovává svůj rukopis, ale na stopáži 13 hodin si dává ještě více na čas. Ze začátku to chce trochu trpělivosti, ale jakmile se do tempa seriálu ponoříte, začnete si to užívat. Jedna z nejoriginálnějších záležitostí posledních let.

Atlanta
Streamovací služba: V Čechách nedostupné

Donald Glover aka Troy z Community aka Childish Gambino lítá od jednoho umění ke druhému a vždycky to stojí za pozornost. Jeho seriálové dítě, Atlanta, si na žádné streamovací platformě v Čechách bohužel nepustíte, ale nezmínit ji nešlo. Seriál je často popisován jako Twin Peaks z prostředí rapu. Jestli vám rap nic neříká stejně jako mně, tak to vůbec nevadí. Seriál si dělá srandu z showbyznysu, gangsterů, přehnané politické korektnosti, bělochů, černochů, Němců a vlastně všeho. Bizarně vtipné a zároveň nepříjemně povědomé.

Filmy

Brexit
Streamovací služba: HBO GO

Poutavě a srozumitelně podaný příběh Brexitu. Jak probíhala kampaň, proč k ní došlo a jaké marketingové prostředky mají současní politici k ruce, aby ovlivnili veřejné mínění? I když je Brexit za námi, je film stále aktuální, protože stejná situace může záhy nastat i u nás. 

Favoritka
Streamovací služba: HBO GO

Paradoxně asi nejnormálnější film Yorgose Lanthimose (Humr, Zabití posvátného jelena). Favoritka se odehrává na anglickém královském dvoře v 18. století, kde dvě ambiciózní dámy soupeří o přízeň královny a všechna privilegia, co to obnáší. Jak jejich souboj vrcholí, jejich metody se vyostřují. Kromě dalšího vyzdvihují film skvělé herecké výkony všech tří hlavních hereček a úžasná výprava.