Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

Veřejný sál Hraničář

Kdo se bojí, nesmí do města

Nový video seriál a pracovní listy k výstavnímu projektu Komu patří město.

Vytvořit stručnou, srozumitelnou definici pojmu veřejný prostor není snadné. Vzhledem k tomu, že pracujeme s dětmi z online generace (nezažily a těžko si dokáží představit dobu před internetem), měli bychom rozlišovat veřejný prostor fyzický a virtuální.

Každé město a městečko je učebnicí sociálních vztahů ve veřejném prostoru. Česká společnost se prezentuje jako svobodná občanská společnost. Odtud pramení liberální definice veřejných prostranství jako míst přístupných každému bez omezení v zákoně o obcích. Chceme-li, aby tomu tak skutečně bylo, vyžaduje to od nás všech toleranci a ohleduplnost vůči druhým, vlastnosti, které je potřeba pěstovat od dětství. Ochotu připustit, že ačkoliv jsem přišel do parku odpočívat a číst si noviny nebo knihu, stejné právo pobývat zde má i skupina hlasitě se smějících dospívajících opodál a paní venčící psa.

Moje místo, moje město

Spolu s ústeckými dětmi se Bára podívá na jejich oblíbená místa ve městě. Zavedou nás za Severní terasu, dětské hřiště na Střekově a k jámě v Městských sadech. Dozvíme se, proč právě tato místa mají takové kouzlo, co se tam dá dělat a jaká vylepšení by si děti představovaly. Přesně tu samou činnost si můžete projít doma nebo ve škole s prvním pracovním listem MOJE MÍSTO, MOJE MĚSTO a je jenom na vás, jestli také vyrazíte do ulic a třeba se o to svoje místo s někým podělíte.

Pracovní listy vznikly jako vzdělávací materiál k výstavě Komu patří město pro Galerii Hraničář v Ústí nad Labem. Galerijní animace on-line a pracovní listy ke stažení jsou určené pro žáky na 1. a 2. stupni základních škol. Obohacují výuku o nová témata, odkazují k uměleckým dílům na výstavě a propojují teorii s praxí.

Stáhnout pracovní listy

Kapitoly: (1) Moje místo, moje město; (2) Ulice—náměstí; (3) Rostliny ve městě; (4) Život kolem řeky 

Koncept: Václav Pata, Martina Johnová, Barbora Kropáčková
Odborná konzultace: Ing. arch. Jan Hrouda (architekt, autor projektu Mizející Ústí)
Ilustrace a grafická úprava: Magdaléna Gurská
Kamera: Tomáš Lumpe

Kompletní metodiky ke stažení, další články a informace o autorech projektu jsou k nalezení na webových stránkách www.hranicar-usti.cz.

Vznik pracovních listů o veřejném prostoru je umožněn díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury. 

© Galerie Hraničář 2020