News to your email

22. 01. 2022   So   13:30

Pěšky Ústím #9: Za světlem

ZE VŠEHO NEJRADĚJI CHODÍME, JSME V POHYBU, VE MĚSTĚ A OKOLÍ. A JEŠTĚ RADĚJI OBJEVUJEME MÍSTA, NA KTERÁ BY NAŠE KROKY ZA JINÝCH OKOLNOSTÍ ASI NEVEDLY! #PESKYUSTIM

 

PĚŠKY ústím za světlem

 

Krasy Českého středohoří inspirovaly řadu českých i světových umělců, po jejichž stopách se na naší procházce vydáme a představíme si jejich dílo, jenž nese odkaz tohoto kraje. 

Z hlavního nádraží se autobusem vydáme do Církvic odkud budeme pokračovat dolů k Labi, kde budeme mít možnost se pokochat výhledem na kostel sv. Barbory v Dubicích a povíme si něco o umělci jménem Erns Gustav Doerell, který byl jedním z prvních, kdo se na Ústecku zabýval fotografií. Dál naše kroky povedou ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde se zmíníme o významném filmaři Franku Planerovi. Pokračovat budeme za výhledem na Labské údolí, které inspirovalo především grafické umělce, ke zpracování map Českého středohoří. Přes Sebuzín, který se stal inspiračním zdrojem pro umělce Ludwiga Richtera se dostaneme k výhledům na České Středohoří, které můžeme rozpoznat na mnohých krajinomalbách. Mírně dobrodružným terénem budeme pokračovat do Brné, kde svůj román “Vánoce” napsal spisovatel Karel May. Na naší procházce nevynecháme ani dominantní hrad Střekov, kde si řekneme něco málo o historii hradu a umělcích, které hrad v jejich tvorbě inspiroval. Naše putování zakončíme v Malířském koutku, kde působil umělec Miroslav Houra. Následně se ze zastávky Pod hradem přesuneme opět autobusem zpět do Ústí nad Labem. 

Půjdeme částečně po cyklostezce a částečně po turistické stezce, terén trasy je středně náročný. 

Trasu vybrala a procházku povede světoběžnice Veronika Havlatová.

 
 
Pěšky Ústím je doprovodný program k projektu Komu patří město i název chystané hraničářské mapy objevných a bez pochyb zvláštních procházkových tras po Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Každá odráží osobnost a zájem jejího autora, vybrat si tak můžete podle počasí, vaší aktuální nálady či míry podivnosti míst, která navštívíte.
 
DŮLEŽITÉ INFORMACE: Žádáme všechny případně účastníky, aby měli při společně procházce nasazené roušky a dodržovali dostatečné rozestupy.
 
◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡◠◡
Komu patří město / Who owns city
11. 11. 2020 – 20. 2. 2021

 

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Ústí nad Labem, Státní fond kultury, Goethe institut; Mediální partneři: ArtMap, artalk.cz, Enter UL, Ústecký deník, Český rozhlas

DÉLKA PROCHÁZKY — cca 11 km
S SEBOU — boty; mobil na fotky #peskyustim

SRAZ —13:30; 13:49 odjezd z hlavního nádraží Ústí nad Labem autobusem číslo 17 do zastávky Církvice 

Pokladna je otevřena vždy 1 hodinu před akcí.

Veřejný sál Hraničář, spolek
Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem
.