Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

03. 10. 2018   St   19:00

Pavel Prouza – Vybudovali jsme…! Wir haben gebaut…!

Přednáška Pavla Prouzy o ústeckém architektu Franzi Josefu Arnoldovi, tvůrci meziválečných komunálních bytových domů a mnoha dalších významných staveb.

PŘEDNÁŠKA AUTORA KNIHY:

Vybudovali jsme…! / Wir haben gebaut…!: 
Německá sociálně-demokratická architektura komunálního bydlení v Ústí nad Labem v letech 1918–1938 / Deutsche sozialdemokratische Architektur des kommunalen Wohnungsbaus in Aussig in den Jahren 1918–1938

V Ústí nad Labem se ve dvacátých a třicátých letech 20. století odehrál jeden z nejpozoruhodnějších příběhů československé meziválečné komunální architektury a urbanismu. Sociálně-demokratická správa v čele se starostou Leopoldem Pölzlem měla oporu v profesionální práci tamějšího městského stavebního úřadu a zejména v jeho architektovi Franzi Josefu Arnoldovi. Výsledkem je dodnes z velké části dochovaná zástavba zaměřená tehdy na sociální bydlení, ale například esovitě prohnuté řadové pavlačové domy na Klíši jsou i z dnešního pohledu jedinečným urbanistickým experimentem. Zásluhou Pavla Prouzy je právě docenění architekta Arnolda, jemuž je (v knize) věnována obsáhlá kapitola. (Kosmas.cz)

dobrovolné vstupné