Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

Veřejný sál Hraničář

Dub 2019 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
25/04   Čt   00:00 – 23:59

My street films / OPEN CALL

OPEN CALL NAMĚTŮ

Již po šesté vyhlašujeme veřejný open call, kam se zájemci mohou přihlásit se svými filmovými náměty! Letošní deadline je 25. dubna.

 

Jak na to:

  1. pošlete námět na krátký film /25. 4./
  2. lektoři vyberou až 8 účastníků workshopu /29. 4./
  3. probíhají workshopy /1. 5.–3. 9./
  4. vytvořené filmy postupují do My Street Film Awards /uzávěrka 23. 9./
  5. promítání vítězného filmu na MFDF Ji.hlava /24.–29. 10./

 

Komise vybere až osm uchazečů z každého města, jimž umožní bezplatnou účast na workshopech vedených předními českými dokumentaristy v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Prostřednictvím veřejnosti přístupných seminářů a neveřejných konzultací a workshopů se účastníci naučí základům dokumentární tvorby s důrazem na dramaturgickou výstavbu filmu. Program se zaměřuje především na schopnost srozumitelné a informované reflexe vybraného tématu, výstižné artikulace myšlenek a stanovisek a schopnost komunikace skrze specifickou formu krátkého dokumentárního filmu.

Výsledné snímky automaticky postupují do soutěže My Street Films Awards, zároveň jsou k vidění na online filmové mapě mystreetfilms.cz, kde podávají zprávu o společenských, politických, kulturních i jiných tématech, jež aktuálně hýbou nejen českou společností.

  

WORKSHOPY PRO VYBRANÉ PARTICIPANTY – PROGRAM

Workshop I. Stezky k námětu (6.5. – 16 – 20h)
Budeme spolu hledat skutečnost, která vás zajímá. Vaše postřehy a zkušenosti se stanou nosnými motivy námětů a zárodky Vaší svébytné filmové řeči. Od námětu se vydáme směrem k jeho dokumentárnímu uchopení a nabídneme tipy pro následující natáčení.

Workshop II. Jak uvidět film (27.5. – 16 – 20h)
Co dokáže filmová montáž? Jakou váhu má natočený materiál? Jak vyprávět obrazem a zvukem? Šimon Špidla nabídne inspirativní vhledy do střihačského umění a poté se spolu vydáme do Vašich filmových materiálů. Budeme se dívat a naslouchat tomu, co jste natočili. Ve vztahu k námětu budeme hledat další možné cesty, jak filmovými prostředky vyprávět Váš příběh, rozvíjet scénář a jak pokračovat v natáčení.

Workshop III. Intenzivní objevy (20.6. – 16 – 20h)
Vaše filmy čekají poslední tvůrčí zásahy. Vtaženi do Vašich filmů, necháme je na sebe působit a budeme společně dál hledat ta nejpodstatnější a nejzajímavější filmová svědectví, která jste vytvořili.  

  

LEKTOŘI WORKSHOPŮ:

Martin Dušek – lektor workshopů Ústí nad Labem

Vystudoval televizní žurnalistiku na FSV UK v Praze a studoval dokumentární tvorbu na FAMU. Jeho celovečerní dokumentární debut Poustevna, das ist Paradies (2007, rež. s O. Provazníkem) byl na MFDF Jihlava oceněn jako nejlepší český film a později jej uvedl MFF v Göteborgu. V roce 2013 natočil Dušek snímky Rozezlení, o potomcích lidí přeživších vyhlazení Lidic, a Parta Analog, ukazující iluze spojené s prací v televizi obecně, v totalitní společnosti zvláště. Kinematograficky pojatý dokument K oblakům vzhlížíme pozoruje mladé nezaměstnané lidi ze severních Čech, každodenně utíkající ze všední reality k automobilovému tuningu. Do kin brzy prijde celovecerni hrany debut Staříci, ktery napsal a reziroval spolecne s Ondrejem Provaznikem. (kviff.com)

 

Josef Krajbich – lektor workshopů Ústí nad Labem

Český střihač, scénárista a kameraman, který pracoval na řadě oceňovaných filmů, absolvent katedry střihové skladby na FAMU. Držitel ceny za nejlepší český dokumentární film roku z jihlavského festivalu Ženy SHR režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka. S Robertem Sedláčkem stříhal několik dílů cyklu České století a spolupracoval také na oceňovaném filmu České televize K oblakům vzhlížíme (2014). V posledních letech stříhal další oceňované dokumenty jako třeba Zákon Helena režisérky Petry Nesvačilové nebo Mečiar režisérky Terezy Nvotové, na kterém se podílel i jako scenárista.

 

Své náměty na krátký film v maximálním rozsahu 300 slov posílejte v příloze e-mailu v souboru .doc na info@mystreetfilms.cz do 25. 4. 2019.

Název souboru uveďte ve formátu: Vaše jméno a přijmení_Město_název námětu (např. Jan Novák_Brno_Jak správně poslat námět).

 

MY STREET FILMS

My Street Films propojuje mladou generaci s profesionálními dokumentaristy. Naším cílem je pomoci zájemcům srozumitelně reflektovat aktuální témata skrze videotvorbu, ale i zvýšit mediální gramotnost a posílit kritický náhled na média.