Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více info | Rozumím

News to your email

Veřejný sál Hraničář

13. 08. 2020   Čt   18:00

Jesika Štantejská: Setkání pod obraz

Setkání s umělkyní, jejíž fotografii můžete v současnosti vidět na stěně Café ve Foyer.
Jesika Štantejská představí sebe i svou další práci.

 

Jesika Štantejská
Lehlo popelem

Lehlo popelem je série fotografií autorky Jesiky Štantejské, které se věnují tématu krajiny poznamenané činností tepelných elektráren. Trochu netypicky však nezobrazují činnost elektrárny přímo, ale subtilními pohledy na jednotlivé detaily upozorňují spíše na dlouhodobý dopad jejich činností a trvalou změnu okolního environmentu. 

Popílek – vedlejší produkt vznikající při spalování pevných paliv v elektrárnách – je v tekutém skupenství pomocí trubic vyvážen do přírody a tvoří tak trvalé narušení přírodního biotopu chemickým odpadem. Bohužel přináší nejen vizuální škodu, ale může mít také neblahý dopad na lidské zdraví. Zejména jedná-li se o odkaliště, která nejsou patřičně založena a odizolována od horninového prostředí izolační vrstvou. Hrozí zde znečištění okolních povrchových vod těžkými kovy a dalšími nebezpečnými látkami jako je arsen, molybden a rtuť. Nebezpečná je i prašnost popílku z odkališť a jeho vysušených částí. Vítr může odnášet prachové částice s navázanými nebezpečnými látkami na značné vzdálenosti.

Severočeská krajina a její proměňující se podoby je pro autorku dlouhodobé téma. Tyto konkrétní fotografie byly pořízeny na odkališti Barbora III bývalého porvchového lomu Chabařovice Teplárny Trmice. Tedy na dohled od nedávno rekultivovaného zatopeného lomu, nyní již jezera Milada, které obyvatelé Ústí nad Labem dobře znají a v posledních letech hojně využívají k rekreaci. V blízkosti jezera se však nachází částečně vysušené odkaliště nedaleké teplárny, ze kterého se popílek může odprašovat a po větru dolétnout do velkých vzdáleností, čímž ovlivňuje lidské zdraví, aniž bychom si to vůbec uvědomovali a nebo se o tom veřejně diskutovalo.

Série Lehlo popelem v sobě kombinuje fotografie z odkaliště u Ústí nad Labem a data publikovaná na serveru European Environment Agency odkazující na produkci popílku v tunách v jednotlivých letech v období od roku 1997 do roku 2020. Pro výstavu v Cafė ve Foyer je prezentována jedna z těchto fotografií zobrazující období od roku 1997 do 2017.