News to your email

Hraničářská akademie komiksu

Komiksová akademie je edukativním projektem z oblasti komiksu a ilustrace. Veřejný sál Hraničář se zabývá těmito tématy již dlouhodobě, např. formou každoročního pořádání festivalu FIK. Mediální výchova má však v Hraničáři tradici mnohem delší, a to v podobě výstav nebo doprovodného programu, které pravidelně prostupují náš dům v centru Ústí nad Labem.

Jak se píšou postavy

Co je esencí i kořením každého dobrého příběhu a to nejen v komiksech? Co v nás zůstává dlouho po přečtení a dokáže v nás vzbuzovat hluboké emoce?

Postavy. Ty jsou nositeli vašich příběhů, skrze ně promlouváte ke čtenáři a komunikujete svá témata. Naučte se tvořit (skoro:)) živé postavy, které čtenáře dokáží oslovit a které vám položí solidní základ pro vaše vyprávění.

Rozhovor s Nikkarinem

Povídání o tvorbě komiksů, vypravěčově klacku, šílených husách, Mexiku, pečícím papíru a dětských knížkách. Pro Komiksovou akademii odpovídal držitel ceny Muriel, největší videoherní geek mezi českými komiksovými tvůrci a autor komiksů 130, Super Spellsword Sága a Hubert & Hugo – Nikkarin.

Případová studie: Buffy a úvodní scéna

Nejlepší příklady jsou přímo ty z praxe. Pojďme si jeden takový tedy rozebrat. Komiks Buffy - Přemožitelka upírů od scénáristky Jordie Bellaire je zajímavým příkladem nevyužitého potenciálů úvodní scény. Proč a jak? To už se dozvíte ve videu...

#2 Jak se tvoří příběh

Příběh vládne. Kde se ale dobré příběhy berou, jak je tvořit a kde se inspirovat? Naučte se základy storytellingu (nejen) v komiksu pro začínající i pokročilé tvůrce a pište příběhy, které mají srdce.

Rozhovor se Štěpánkou Jislovou

Povídání o oblíbených komiksech, tvorbě a kresbě komiksů jako povolání. Cenou Muriel nedávno ověnčená komiksová kreslířka Štěpánka Jislová dá nahlédnout do své tvůrčí kuchyně a odhalí některé své techniky a tipy pro aspirující komiksové tvůrce. Mimo jiné se také dozvíte, jak vznikal oceněný komiks Bez vlasů, a co vše je součástí procesu vydání takové knihy.

#1 Panely a bubliny

Než se pustíme na naši komiksovou odyseu, pojďme si připomenout nějaké ty základy a teorie. Co jsou panely, proč jsou myšlenkové bubliny pasé a jaké výrazy zná každý správný komiksový intelektuál? První díl Komiksové akademie vás uvede do světa komiksu a možná se kvůli němu i zamyslíte, jestli komiksy vlastně správně čtete.

Vítej v Komiksové akademii

Nahlédni s námi za panely a bubliny, zjisti jak komiks funguje, co ho odlišuje od jiných médií a jaké principy komiksoví tvůrci využívají. I když jsou komiksy stále oblíbenější a na první pohled působí jejich tvorba docela jednoduše, proniknout do ní tak, aby to ocenili nejen tvoji kámoši a rodiče, může být docela náročné.

V novém pořadu Veřejného sálu Hraničář populárně naučnou formou pomáháme v začátcích všem začínajícím komiksovým tvůrcům. A nebo jen nabízíme trochu zajímavější pohled na tohle médium všem vážným i nevážným zájemcům. 

Kdo je Hulkova sestřenice nebo z čeho se skládá Supermanův biceps se tu sice nedozvíš, ale zase tu najdeš rady přímo od profíků nebo zjistíš, co znamenají slova jako juxtapozice nebo onomatopoeia. Zároveň se naučíš, jak přemýšlet při tvorbě příběhů a že storytelling je víc poctivé řemeslo než romantické laškování s Múzou.

Komiksová akademie

YouTube kanál Komiksové akademie můžete sledovat na této adrese: https://www.youtube.com/channel/UCDvOcN31blbIInoiV3MMzDg