News to your email

Vybudovali jsme

V Ústí nad Labem se dochovala jedinečná meziválečná bytová výstavba, inspirovaná dobovými evropskými experimenty na poli sociálního bydlení. Badatelsky dosud spíše opomíjené téma otevřel architekt Pavel Prouza, který vydal v roce 2018 dvojjazyčnou knihu s názvem Vybudovali jsme...!: Německá sociálně-demokratická architektura komunálního bydlení v Ústí nad Labem v letech 1918—1938. Komunální bytová výstavba převyšovala svou kvalitou – urbanistickým, typologickým i stylovým řešením. První ústecké projekty vznikaly ještě v tradiční blokové struktuře, ale když se v roce 1927 objevily v Ústí první bytové domy v řádkové zástavbě, tak je neznali ani v Praze, ani v Brně, ani ve Zlíně. To úplně nejzajímavější vznikalo v Ústí v době nejtvrdší hospodářské krize. V roce 1931 se zde stavěly S domy, které se vlní a u nichž se uplatňuje tehdy experimentální systém nekonečného opakování jedné buňky. Vytváří tak dosud nepoznaný urbanistický účinek – expresi nikoliv z kompozice fasád, ale z objemu. Když se zde ocitáte, tak skutečně prožíváte emoci z architektury, což je něco nevšedního.

V Matiční ulici v Ústí nad Labem také vznikla čtveřice opravdu velkých domů pro chudé podle projektu z roku 1936. Jeden byl již zbořen kvůli rozšiřování železniční tratě a další tři tam dnes stojí jen jako kostra bez oken, bez dveří, v úplně dezolátním stavu. Stále působí monumentálně, ale jejich další osud je téměř zpečetěn.

Vydaná kniha i společný projekt fotografické výstavy v rámci Dne architektury (28. 9. — 5. 10. 2018) má skromnou ambici, a to ukázat a nalézt argumenty pro zapsání alespoň některých z těchto objektů na seznam kulturním památek. Objekty mají často původní omítky, okna, dlažby, zábradlí a dosud neprošly tou živelnou vlnou zateplování.

Výstava vznikla v rámci celorepublikového festivalu Den architektury na téma Architektura společně 28. 9. — 5. 10. 2018. Celý týden v Galerii Hraničář dále probíhá ukázka projektu Bubeneč – Město přátelské k dětem (Child Friendly City) a velká dřevěná stavebnice.

Doprovodný program Den architektury v Ústí nad Labem

Vystavující umělci /
Lucie Hyšková • Jáchym Myslivec • Petr Kubáč

Vernisáž / 5. 9. 2017 od 18 h
Výstava trvá / 28. 9. do 5. 10. 2017

––

Galerie Hraničář
Prokopa Diviše 7, Ústí nad Labem

Otevírací doba:
út, st : 13:00–19:30
čt, pá, ne: 13:00–18:00
po, so: zavřeno
vstup volný

W: www.hranicar-usti.cz
E: galerie@hranicar-usti.cz
F: https://facebook.com/galerie.hranicar/

Akci podporují

mmul_130x70mkcr_logofud_logo

Partneři

artmap_logo