News to your email

BLOG – prostor pro mezioborový dialog a kreativitu.

Filmové tipy Hraničáře za rok 2021

Koncem roku to vždy svádí k bilancování. Nakonec ani my (kteří pro vás program kina Hraničář připravujeme) neodolali touze podělit se, co nás nejen v kině bavilo během roku 21. Aneb hraničářské tipy pro dlouhé zimní večery. 

Výběr Lukáše Pokorného

Okupace

Malý velký film Michala Nohejla. Snímek s hrstkou (skvělých) herců v kulisách jednoho kulturáku během prvních let normalizace. Kromě skvělého soundtracku od Kill the Dandies! a parádního vizuálního provedení filmu kraluje především scénář, na kterém Nohejl spolupracoval s Vojtou Maškem a Markem Šindelkou. 6 nominací na Cenu filmové kritiky naprosto zaslouženě. 

Smolný pich aneb Pitomý porno

Rumunský divnofilm o nešťastném domácím pornu jedné učitelky. Je to v podstatě esej na téma lidské bezohlednosti a pokrytectví v kulisách Bukurešti a zároveň sonda do duše rumunského národa. Vtipné, inteligentní a často překvapující. A vítěz loňského Berlinale. 

Duna

Denis Villeneuve patří k nejzajímavějším filmovým tvůrcům současnosti. Jeho adaptace mé oblíbené knihy s naprosto snovým obsazením herců byla pro mě nejočekávanější filmovou událostí roku. A až na poněkud zvláštní rozhodnutí ohledně rozdělení filmu očekávání naplnil. Úchvatná audiovizuální podívaná, která nikam nespěchá a vy se v ní rádi ztratíte.

Rytíři spravedlnosti

Seveřani prostě umí. Černá komedie, která má v sobě víc hloubky a citu než kdejaké drama, a přitom dokáže královsky pobavit. Mads Mikkelsen již tradičně skvělý v doprovodu neméně výborných herců. 

Nebe

Na závěr jeden dokumentární snímek. Film reportéra Tomáše Etzlera vám odkryje, co se skrývá ve stínu ekonomické mašiny jménem Čínská lidová republika a jaké jsou důsledky socialismu s čínskými rysy. Hodně silný zážitek.


Výběr Petra Kuneše

Annette

Ideální film po lockdownový pauze do kina. Skvělej Adam Driver. Potvrdil mi, že z nový generace hollywoodských herců je jedním z těch mých nejmilejších. Muzikály pochopitelně nesnášim – čestnou výjimkou je Moulin Rouge – ale tady jsem byl strašně spokojenej. Divnej a velkej film.

 

První kráva

Nechal jsem se strhnout poklidným plynutím času tohodle filmu. Krásnej a dojemnej antiwestern. Dvojice hlavních hrdinů byla tak přesvědčivá a sympatická, že už dlouho jsem takhle někomu ve filmu nefandil a nepřál.

 

Sněžit už nikdy nebude

Ani pořádně nevim proč, ale polská režisérka Malgorzata Szumowska mi přijde hrozně cool. Než jsem šel do Hraničáře na její novinku, viděl jsem její dva filmy Tvář a Tělo. Oba dva byly úplně parádní. Od Sněžit už nikdy nebude jsem čekal trochu víc, ale stejně mě to dostalo. Skvělá a podivná atmosféra, herci. Zvláštní film.

Uncut Games

Poměrně dlouho jsem tenhle film záměrně na Netflixu vynechával. Až mě dostal covid a já měl strašně moc času. Tak jsem si ho na zkoušku před půlnocí na samotce v obýváku na pohodlnym gauči pustil a ty dvě hodiny utekly fascinující rychlostí. Už dřív jsem věděl, že Adam Sandler je poctivej herec, ale tady mě dostal. Film ve strašným tempu se spoustou střihu a energie. A hudba Daniela Lopatina! Povinnost!

 

Sex Education

První dvě série jsem zhltnul jako malinu. Zábava a pohoda, na gauč ideální. Třetí sérii jsem nenaladil hned, trochu jsem měl strach, že už to nebude ono, ale pak jsem do toho šel a znovu našel tu atmosféru z prvních dvou sérií. Je to pořád vtipný, Gillian Anderson stále nejlepší a pořád se to drží v tý lepší půlce seriálový produkce. Pochopim, když to někomu přijde infantilně blbý, ale já kouzlu Sex Education propadl. A podle všeho mě čeká další série. Jsem fanoušek.