We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | More info | Accept

News to your email

12/05  Wed 20:30
Moje kino LIVE!

Smolný pich aneb Pitomý porno

ONLINE PŘEDPREMIÉRA
Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení.

20/05  Thu 18:00
Galerie Hraničář / Přednáška / ONLINE

Živá příroda a světelné jevy

Přednáška odborníka Bohouše Matouše ze Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích, kde se zabývají popularizací astronomie a příbuzných přírodních věd.

22/05  Sat 20:00
Galerie Hraničář / Výlet

Hledání tmy #1

Procházka do krajiny s odborníky ze Spolku pro tmavé nebe.

26/05  Wed 15:00
Výlet

Mámo, táto, jde se ven! #5

Taky už vás nebaví být stále zavření doma? A když už se vydáte ven, chodíte s dětmi stále na ta stejná známá místa? Přidejte se k našemu putování po dětských hřištích v Ústí nad Labem! Procházka nejen pro děti od 0-5 let a jejich rodiče.

28/05  Fri 16:00
Galerie Hraničář / Venku

Muzejní a galerijní noc, Noc kostelů 2021

Ústecká Noc kostelů, Muzejní a Galerijní noc 2021 před Hraničářem! Přijďte, bude tu živo!

28/05  Fri 19:00
Galerie Hraničář / Tanec Praha

Michal Záhora: GENERACE X

Taneční sólo Heleny Arenbergerové vyjadřující pocity generace, jejíž dětství zformoval přelom dvou epoch. Probíhá v rámci festivalu Tanec Praha.

29/05  Sat 13:00
Výlet

Pěšky Ústím #5: Přes Podkovu do cukrárny

Ze všeho nejraději chodíme, jsme v pohybu, ve městě a okolí. A ještě raději objevujeme místa, na která by naše kroky za jiných okolností asi nevedly! Pátou trasu vybírá Pavel Matoušek.

Letní příměstské tábory

Na prázdniny není nutné jezdit na venkov, když i samotné město má co nabídnout. Nechte své děti poznat místo, ve kterém žijí a přihlašte je na letní příměstský tábor Léto ve městě pro děti 6—10 let (1. supeň ZŠ).

Letní příměstské tábory '21

Mají vaše děti rády přírodu, baví je její poznávání a chtějí trávit víc času venku s kamarády? Líbí se jim tvoření a budou nadšené, když při něm využijí i trochu netradiční nalezené materiály? Přesně o tom bude druhý ročník hraničářské letní školy environmentální výchovy, která je zaměřená na poznávání krajiny a kladný vztah k přírodě. Letní příměstský tábor Léto u vody pro děti 9—14 let (2. stupeň ZŠ).

Hraničářská akademie komiksu

Komiksová akademie je edukativním projektem z oblasti komiksu a ilustrace. V novém pořadu Veřejného sálu Hraničář populárně naučnou formou pomáháme v začátcích všem začínajícím komiksovým tvůrcům. A nebo jen nabízíme trochu zajímavější pohled na toto populární, avšak pro mnoho znás poměrně neznámé medium.

Hraničářská akademie komiksu

Světlo

Ústřední téma pro rok 2021 je zcela lapidární — světlo. V průběhu se budeme věnovat studiu vlivu osvětlení na živou přírodu, pozitivnímu i negativnímu vlivu světla na lidské zdraví či roli různých forem světla v urbanismu.

Téma, kterému se v Hraničáři budeme věnovat celý tento rok, je založeno na postupné realizaci vybraných skupinových výstav, intervencí ve veřejném prostoru, performancí, přednáškách, diskuzích, uměleckém soustředění nebo procházkách do města i krajiny.

Pěšky Ústím

Ze všeho nejraději chodíme, jsme v pohybu, ve městě a okolí. A ještě raději objevujeme místa, na která by naše kroky za jiných okolností asi nevedly! #peskyustim

Pěšky Ústím je doprovodný program k projektu Komu patří město i název chystané hraničářské mapy objevných a bez pochyb zvláštních procházkových tras po Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Každá odráží osobnost a zájem jejího autora, vybrat si tak můžete podle počasí, vaší aktuální nálady či míry podivnosti míst, která navštívíte.

Pěšky Ústím

Mámo, táto, jde se ven!

Milé mámy a tátové, protože pořád společně nemůžeme ven, můžete jít se svými dětmi sami.Připravili jsme pro vás trasu v Parku republiky s několika zastaveními a drobnými úkoly pro děti, kterou si můžete projít samostatně.

Kde jinde nastartovat odpoledne plné her, než v parku s naším oblíbeným Ježkem! Dětská hřiště nemusí být nutně jen o houpačkách a kolotočích, ve středeční procházce se zaměříme na realizace betonových herních plastik v parcích a na sídlištích. Víte, kdo ze slavných umělců taková hřiště navrhoval a v jakých městech je najdeme?

Mámo, táto, jde se ven!

Právo na město

Závěrečný díl z druhé série podcastu Hraničář, který vznikal jako součást doprovodného programu k výstavě Komu patří město.

Seznamte se s pojmem právo na město a s pestrou škálou  uskupení nebo konkrétních projektů realizovaných ve veřejném prostoru - ať už v Ústí nad Labem nebo jinde, které nám přijdou inspirativní a do jejich aktivit se můžete zapojit třeba i vy.

Autoři podcastu: Barbora Kropáčková, Jan Wilda, Štefan Pecko, Hana KokšalováHudba
Zvuk: Polina Khatsenka @mudaki
Střih: Vojtěch Groot

Rozhovor:
Participativní platforma pro urbánní kritiku a kreativitu

V rámci projektu Komu patří město vznikla nová iniciativa a kolektiv Participativní platforma pro urbánní kritiku a kreativitu. Jejím záměrem je otevřít prostor pro urbánní spolu-tvorbu, sdílení poznatků, diskuzi a výzkum města Ústí nad Labem. Rozhovor se členy platformy o jejich plánech a projektu ZIN 400.

Autoři podcastu: Štefan Pecko, Hana Kokšalová
Hudba, zvuk: Polina Khatsenka @mudaki
Střih: Vojtěch Groot

ZIN 400

Zin vznikl jako výsledek kolektivu Participativní platformy pro urbánní kreativitu a kritiku /PPUKAK/, která byla iniciována v rámci výstavy Komu patří město v Galerii Hraničář v Ústí nad Labem. 

Pro výkopové číslo jsme si vybrali ulici U České besedy a její přilehlé okolí (rámováno ulicemi Panská, Brněnská, U Chemičky, Revoluční). A proč zrovna toto místo? Ve svém přechodovém stádiu se stává složité na uchopení, zároveň je právě zajímavé  – a v lecčem vlastně i příkladné – tím, jak místem pomalu přestává být. Dají se na něm vykázat mnohé dopady prostorové politiky typické pro všechny zásadní společenské režimy, jež se tudy prohnaly (od průmyslové revoluce přes komunismus po raný porevoluční kapitalismus středovýchodního typu), a zároveň kritizovat v složitém propletenci zájmů a pochybných regeneračních politik jeho zamýšlené (budoucí) podoby. Samozřejmě s volbou souvisí i aféra okolo výstavby prodejny Lidlu na dolním Střekově, protože naše místo čeká podobný osud. Dá se tak i porovnat, jaké reakce a dopady podobné záměry s ohledem na charakter dané lokality mají. A v neposlední řadě šlo o to zachytit – dokud jsou věci ještě čerstvé –  materiál pro memento. V budoucích dobách se totiž začne zapomínat a jisté skutky se promlčí.

Kdo se bojí nesmí do města

Pracovní listy k výstavě Komu patří město vedle tvořivých a hravých úloh, které se zaměřují na děti ve věku žáků prvního stupně, věnují hodně prostoru také otázkám vyzývajícím k zamyšlení a diskuzi.

Pracovní listy vznikly jako vzdělávací materiál k výstavě Komu patří město pro Galerii Hraničář v Ústí nad Labem. Galerijní animace on-line a pracovní listy ke stažení jsou určené pro žáky na 1. a 2. stupni základních škol. Obohacují výuku o nová témata, odkazují k uměleckým dílům na výstavě a propojují teorii s praxí.

Více

Ten zatrápený argument chodníkem

Pokud se máme bavit o veřejném prostoru v Ústí nad Labem, nemůžeme vynechat jedno zásadní a přitom tak banální téma. Chodníky. Není to tak sexy jako třeba revitalizace brownfieldů, rekonstrukce městských bulvárů, umělecké intervence do veřejného prostoru, udržitelná architektura nebo jiné téma, které zrovna frčí, ale rozhodně je neméně důležité. Jde totiž o skvělý lakmusový papírek fungování konkrétního města.

Blog

Poslední den stvoření: premiéra filmu a diskuze s tvůrci

Poslední den stvoření je název videa, jehož autory jsou kritička umění Anna Remešová a umělec David Přílučík. Video navazuje a reaguje na půlroční výstavní projekt v Galerii Hraničář, který se věnoval rekultivacím krajiny po těžbě na Ústecku a ideovému pozadí technických zásahů v přírodě. Název je odvozen od krátkého filmu První den stvoření (1978), kde vystupuje legendární odborník na rekultivaci krajiny Stanislav Štýs, jehož tým do značné míry ustanovil podobu lesů, polí, jezer a sadů v daném regionu.

Kdo se bojí, nesmí do města

Pracovní listy k výstavě Komu patří město vedle tvořivých a hravých úloh, které se zaměřují na děti ve věku žáků prvního stupně, věnují hodně prostoru také otázkám vyzývajícím k zamyšlení a diskuzi.

Každé město a městečko je učebnicí sociálních vztahů ve veřejném prostoru. Česká společnost se prezentuje jako svobodná občanská společnost. Odtud pramení liberální definice veřejných prostranství jako míst přístupných každému bez omezení v zákoně o obcích. Chceme-li, aby tomu tak skutečně bylo, vyžaduje to od nás všech toleranci a ohleduplnost vůči druhým, vlastnosti, které je potřeba pěstovat od dětství. Ochotu připustit, že ačkoliv jsem přišel do parku odpočívat a číst si noviny nebo knihu, stejné právo pobývat zde má i skupina hlasitě se smějících dospívajících opodál a paní venčící psa.

Stáhnout pracovní listy

Kapitoly: (1) Moje město, moje místo; (2) Ulice—náměstí; (3) Rostliny ve městě; (4) Život kolem řeky; (5) Nádraží.

→ Více o projektu

Cesta chleba

V těchto pracovních listech vám ukážeme, jak najít nový vztah ke krajině, a to především v našem okolí – v severních Čechách. Dozvíte se, jak se plánuje nová krajina a proč je důležité chránit řeky, pečovat o půdu a zadržovat vodu. Na sedmi příkladech a úkolech si ukážeme, co jsou to ekosystémy, z čeho se skládají a jak se vyvíjí v závislosti na změnách klimatu. Odhalovat, proč je půda rozpraskaná a proč je stále větší sucho, může být docela dobrodružné. Na cestu se s vámi vydá lektorka Evelína, zvídavý upečenec chleba a umělkyně Marie Lukáčová, která natočila dokument o možných principech ekologického zemědělství.

Stáhnout pracovní listy

Obsahuje díly: Ekosystémy, Mono vs. Poly, Meandr a regulovaný tok, Eroze, Jedlé rostliny, Cesta chleba, Pranostiky.

Poznámka pro učitele: Pracovní listy mohou sloužit jako vzdělávací materiál k průřezovému tématu Environmentální výchova. Galerijní animace on-line a pracovní listy ke stažení jsou určené pro žáky na 1. stupni základních škol. Obohacují výuku o nová témata, odkazují k uměleckým dílům na výstavě a propojují teorii s praxí.

→ Více o projektu

Komu patří město?
Prostorová animace

Jak vypadá okolí mého domova a travím tam svůj volný čas? Co všechno se dá dělat na ulici? A co bychom tam rádi dělali? Náměty na zamyšlení a podněty k tomu, jak jako dítě alespoň trochu přispět k diskuzi o prostoru pro lidi. Stejně jako u výsledků u animovaného filmu platí, že malými kroky můžeme dojít k něčemu, na co jsme právem pyšní.

Série tématických animací reaguje na aktuální výstavní projekt v Galerii Hraničář s názvem Komu patří město, který se věnuje podpoře občanských aktivit ve veřejném prostoru a aktivizaci obyvatel města podílet se na veřejném životě a rozhodování o současných podobách a budoucích možných scénářích jeho vývoje.

Všechny díly Prostorové animace

Plošková animace
aneb vytvořte si vlastní film

Plošková animace je jednou z nejstarších animačních technik. Spočívá ve skládání jednotlivých statických fotografických snímků, které po rychlém přehrání navodí iluzi pohybu. K její tvorbě se využívají převážně dvourozměrné rekvizity, jako jsou například vystříhané obrázky z papírů nebo textilu. Kreativitě se ovšem meze nekladou a použít můžete cokoliv z vašeho okolí. Potřebujete k tomu jen mobilní telefon, improvizovaný stativ a několik věcí, které najdete doma. Tak hurá do toho!

Všechny díly ploškové animace

Vladimíre, pojďme do Labe!

Stáhněte si a vytiskněte naše pracovní listy zaměřené na ústeckou architekturu. Najdete v nich celou řadu tvůrčích úkolů, logických hádanek, ale i zajímavostí o Ústí a budovách, kolem kterých chodíte každý den. Potřebovat budete jen nůžky, lepidlo a pastelky nebo fixy.

Stáhnout pracovní listy [čb]

Stáhnout pracovní listy [barevné]

Pracovní listy vznikly v rámci doprovodného programu k výstavnímu projektu Sluneční město: Architektonické dědictví z let 1948–1989 a za podpory Nadace české architektury.

Komu patří město

Netradiční doba nás dostává do netradičních situací.

Třeba když vám tu mám psát o výstavě, kterou ani nemůžete navštívit. Co ale nejde teď, může už brzy být! Věříme, že během následujících týdnů dojde alespoň k částečnému umírnění současných opatření a vy tak svou šanci dostanete. Mezitím směřujeme našeho snahy do online prostoru nebo do prostoru veřejného, který je právě tématem výstavy Komu patří město, tak buďte s námi.

Blog

Forget Heritage

BCAA System: Oblohou dolů

Videoprojekce umožňuje nahlédnout do nitra země, pracuje s prohozením perspektiv a zmatením směrů, kde se v jednom víru mísí minulost, přítomnost i budoucnost. Co najdeme, když budeme kopat příliš dlouho? Hluboký čas zhmotněný ve vrstvách hornin se stáčí červí dírou do krajin budoucnosti, nad jejichž růstem možná nemáme žádnou moc. A přece tu stojí můstky, lanka a podpěry. Kdo se stará o svět naruby?

Videoprojekce probíhá každý den od 18–24 h před vstupem do budovy Veřejného sálu Hraničář.

více o projektu Forget Heritage