We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. | More info | Accept

News to your email

Komu patří město

Netradiční doba nás dostává do netradičních situací.

Třeba když vám tu mám psát o výstavě, kterou ani nemůžete navštívit. Co ale nejde teď, může už brzy být! Věříme, že během následujících týdnů dojde alespoň k částečnému umírnění současných opatření a vy tak svou šanci dostanete. Mezitím směřujeme našeho snahy do online prostoru nebo do prostoru veřejného, který je právě tématem výstavy Komu patří město, tak buďte s námi.

Blog

Kdo se bojí, nesmí do města

Nový video seriál a pracovní listy k výstavnímu projektu Komu patří město.

Pracovní listy vznikly jako vzdělávací materiál k výstavě Komu patří město pro Galerii Hraničář v Ústí nad Labem. Galerijní animace on-line a pracovní listy ke stažení jsou určené pro žáky na 1. a 2. stupni základních škol. Obohacují výuku o nová témata, odkazují k uměleckým dílům na výstavě a propojují teorii s praxí.

Kdo se bojí, nesmí do města

Podcasty

Bydlení

V další epizodě Hraničářského podcastu se Bára, Štefan, Hanka a Honza věnují tématu, které rezonuje nejenom v České republice, ale všude v Evropě a tím je krize bydlení. Nastiňuje situaci privatizace bytů v 90. letech, problematiku vzniku vyloučených lokalit v Ústeckém kraji, vznik bezdoplatkové zóny nebo medializované kauzy městských bytů v souvislosti s obchodem s chudobou. Zamýšlí se také nad aktuálními pozitivními přístupy a tendencemi v oblasti udržitelného bydlení.

Autoři podcastu: Štefan Pecko, Hana Kokšalová, Barbora Kropáčková, Jan Wilda

Hudba, zvuk: Polina Khatsenka (@mudaki)
Střih: Vojtěch Groot

Rozhovor

Rozhovor s ředitelem Archivu města Ústí nad Labem Petrem Karlíčkem o významných osobnostech a kauzách, které spoluutvářeli stávající podobu města.

Autoři: Štefan Pecko, Barbora Kropáčková
Hudba, zvuk: Polina Khatsenka (@mudaki)

Hraničář dětem: Prostorová animace

Jak vypadá okolí mého domova a travím tam svůj volný čas? Co všechno se dá dělat na ulici? A co bychom tam rádi dělali? Náměty na zamyšlení a podněty k tomu, jak jako dítě alespoň trochu přispět k diskuzi o prostoru pro lidi. Stejně jako u výsledků u animovaného filmu platí, že malými kroky můžeme dojít k něčemu, na co jsme právem pyšní.

Série tématických animací reaguje na aktuální výstavní projekt v Galerii Hraničář s názvem Komu patří město, který se věnuje podpoře občanských aktivit ve veřejném prostoru a aktivizaci obyvatel města podílet se na veřejném životě a rozhodování o současných podobách a budoucích možných scénářích jeho vývoje.

Veřejná výzva pro všechny Ústečany!

Žijete v Ústí a záleží Vám na veřejném prostoru?

Komu patří město? – to je nová skupinová výstava ve Veřejném sále Hraničář. Její součástí bude také mezioborový výzkum zaměřený na témata jako: právo na město, funkce veřejné sféry, či urbánní etnografie. Do výzkumu se můžete zapojit i Vy!

Právo na město je právo rozhodovat o kvalitě svého života. Jak toto uvědomění v občanech probudit? Jaké jsou podle vás slabiny a světlé stránky života v jednotlivých městských částech Ústí nad Labem? Co by se podle vás mělo změnit? Pojďme společně vytvořit nové vztahy, vazby a sítě. Zajímají nás Vaše postřehy!

Napište nám je na e-mail: galerie@hranicar-usti.cz.

Nejzajímavější podněty zpracujeme v našem Hraničářském podcastu. Více informací o projektu naleznete na www.hranicar-usti.cz.

Komu patří město?

Nová výstava a půlroční program s názvem Komu patří město se zaměřuje na aktivizaci obyvatel města k podílení se na veřejném životě a rozhodování o současných podobách a budoucích možných scénářích jeho vývoje. Do uzavřené galerie vás zatím nepozveme, ale budeme vám alespoň v online prostředí přinášet inspirativní nápady, rozhovory a témata spojená s občanskými projekty ve veřejném prostoru.

Další informace o výstavě naleznete na stránkách Galerie Hraničář.

Pracovní listy Vladimíre, pojďme do Labe!

Stáhněte si a vytiskněte naše pracovní listy zaměřené na ústeckou architekturu. Najdete v nich celou řadu tvůrčích úkolů, logických hádanek, ale i zajímavostí o Ústí a budovách, kolem kterých chodíte každý den. Potřebovat budete jen nůžky, lepidlo a pastelky nebo fixy.

→ Vladimíre, pojďme do Labe – pracovní listy – černobílé
→ Vladimíre, pojďme do Labe – pracovní listy – barevné

Pracovní listy vznikly v rámci doprovodného programu k výstavnímu projektu Sluneční město: Architektonické dědictví z let 1948–1989 a za podpory Nadace české architektury

Další program pro školy

Plošková animace aneb vytvořte si vlastní film

Plošková animace je jednou z nejstarších animačních technik. Spočívá ve skládání jednotlivých statických fotografických snímků, které po rychlém přehrání navodí iluzi pohybu. K její tvorbě se využívají převážně dvourozměrné rekvizity, jako jsou například vystříhané obrázky z papírů nebo textilu. Kreativitě se ovšem meze nekladou a použít můžete cokoliv z vašeho okolí. Potřebujete k tomu jen mobilní telefon, improvizovaný stativ a několik věcí, které najdete doma. Tak hurá do toho!

Všechny díly ploškové animace

Forget Heritage

BCAA System: Oblohou dolů

Videoprojekce umožňuje nahlédnout do nitra země, pracuje s prohozením perspektiv a zmatením směrů, kde se v jednom víru mísí minulost, přítomnost i budoucnost. Co najdeme, když budeme kopat příliš dlouho? Hluboký čas zhmotněný ve vrstvách hornin se stáčí červí dírou do krajin budoucnosti, nad jejichž růstem možná nemáme žádnou moc. A přece tu stojí můstky, lanka a podpěry. Kdo se stará o svět naruby?

Videoprojekce probíhá každý den od 18–24 h před vstupem do budovy Veřejného sálu Hraničář.

více o projektu Forget Heritage

Komu patří město

Netradiční doba nás dostává do netradičních situací.

Třeba když vám tu mám psát o výstavě, kterou ani nemůžete navštívit. Co ale nejde teď, může už brzy být! Věříme, že během následujících týdnů dojde alespoň k částečnému umírnění současných opatření a vy tak svou šanci dostanete. Mezitím směřujeme našeho snahy do online prostoru nebo do prostoru veřejného, který je právě tématem výstavy Komu patří město, tak buďte s námi.

Blog